Rpg-World
Bun venit pe Rpg-World!

- Pe acest forum oricine se poate inscrie.(Chiar daca nu este fan Rpg avem Categorie Off-Topic pentru ei)
- Pentru a va putea creea un caracter trebuie sa urmati pasii urmatori:
1. Inregistrati-va si Logati-va
2. Alegetiva un Rpg din cele sase pe care le avem !click aici! (caractere puteti sa creeati pe fiecare) si urmatii Exemplu Creare Caracter!

Inainte de a posta va rugam cititi Regulile Forumului cat si Regulile Rpg-urilor!!!


Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

Rpg-World
Bun venit pe Rpg-World!

- Pe acest forum oricine se poate inscrie.(Chiar daca nu este fan Rpg avem Categorie Off-Topic pentru ei)
- Pentru a va putea creea un caracter trebuie sa urmati pasii urmatori:
1. Inregistrati-va si Logati-va
2. Alegetiva un Rpg din cele sase pe care le avem !click aici! (caractere puteti sa creeati pe fiecare) si urmatii Exemplu Creare Caracter!

Inainte de a posta va rugam cititi Regulile Forumului cat si Regulile Rpg-urilor!!!
Rpg-World
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Tutorial FanFiction by Prue

In jos

Tutorial FanFiction by Prue Empty Tutorial FanFiction by Prue

Mesaj Scris de >MeraDarkAngel< Sam Feb 05, 2011 8:32 am

Bun...titlul o sa vi se para ciudat. Insa asta este o metoda prin care am decis sa le "acord" un mic ajutor. Topciul aceasta este pentru cei care vor sa scrie primul lor Fic... sau care vor sa mai afle cateva lucruri.

In primul rand... Ce este Fan Fiction? Ei bine,cand vorbim despre un Fic, discutam despre (stiu ca m-am repetat) o forma de naratiune fictiva, in care autorul scrie o "poveste", folosindu-se de diferite personaje (imaginare sau reale) pe care le pune in diferite situatii.

Inainte sa incepeti un fic... trebuie sa va ganditi la idee. Insa cand spun asta.. nu ma refer la faptul ca stiti primul capitol.. si gata. In minte, trebuie sa aveti ideea generala, pe care o veti dezvolta.

Personajele:
Acestea sunt de mai multe feluri:
Protagonistul - Este personajul in jurul caruia se petrece intreaga actiune.
Antagonistu l -Personajul care este in opozitia cu protagonistul (tipul rau... mai bine spus).
Personaj ajutator - sunt cele care participa la actiune, fara o importanta prea mare.

Cum alegeti subiectul:
In primul rand, trebuie sa cunoasteti cate ceva despre acel subiect. Daca este vorba despre adaptarea unui anime, este aproape imposibil sa faci un fic fara sa cunosti cate ceva despre acel anime.

Personajele:
Daca folositi personajele unui anime, trebuie sa va documenta'ti despre ele. Folositi google, wikipedia si orice alta sursa de informare. In caz ca personajele sunt inventate de voi, incercati sa le atribuiti diferite valori si atitudini potrivite personajului pe care il interpreteaza. Daca trebuie sa fie un tip rebel, automat ca nu va avea o atitudine timida.

Titlul:
Ei bine, titlul trebuie sa fie ceva scurt si la obiect. Fic-urile cu titluri de gen "iubirea dintre X si Y si ura dintre W si Z" nu prezinta interes din prima. Titlul spune ca persoana care l-a scris nu prea a descoperit tainele fic-urilor. Titlurile ideale sunt cele din maxim doua cuvinte, care sa trezeasca interesul cititorilor.

Reguli de baza:
1.NICIODATA... dar NICIODATA sa nu puneti numele in fata replicilor. Este un fic... nu o piesa de teatru in care vedem cine ce spune.

2.Folositi diferite expresii care sa arate cine a spus o replica... si cum
Ex: - Am Ajuns.Spune Naruto gafaind.

3.Dialogul in exces devine obositor si deosebit de plictisitor pentru cititor. Combinatia dintre modurile de expunere trebuie sa fie una armonioasa.

4.Aveti grija la cuvinte. Exprimarea este cea care pune punctul pe "i" intr-un fic. Daca aveti o exprimare de clasa a 2-a... cititorii isi vor pierde interesul. Folositi metafore, epitete etc etc.

5.Daca aveti indoieli in prezenta capitolului (greseli gramaticale, tastare) este foarte bine sa ii cereti unei persoane sa citeasca pentru a va aduce la cunostiinta eventualele greseli. Doua perechi de ochi sunt mai bune decat una.

6.Pentru cei care critica: In momentul in care criticati un fic... trebuie sa stiti despre ce e vorba. Nu criticati ca sa va aflati in treaba... ci sa ajutati userul respectiv.


Sper ca nu am uitat nimic, insa in cazul in care am sarit peste ceva, o sa dau un edit. Ah.. si sper sa va ajute ce am scris mai sus^^


Tutorial made by Prue! (nu este al meu)
>MeraDarkAngel<
>MeraDarkAngel<
Moderator
Moderator

Mesaje : 1948
Puncte : 6920
Data de inscriere : 21/01/2011
Varsta : 28
Localizare Localizare : Costele fitiar need for speed-ul dracu nu ma duci la constanta =))

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum